SNYK er genreorganisationen for ny kompositionsmusik og anden eksperimenterende musik i Danmark. Vi er landsdækkende og internationalt orienteret.
SNYK - ny musik
Gråbrødretorv 16, st.th.
1154 København K
Tlf. 33 93 00 24
E-mail: snyk(a)snyk.dk
13:13
Edition Borup-Jørgensen byder på koncert Onsdag den 12. oktober kl. 19:30 i Garnisonskirken, hvor programmet består udelukkende af Axel Borup-Jørgensens værker. På programmet står soloer for henholdsvis blokfløjte, viola og celesta. Endvidere opføres en ældre komposition Mobiler efter Alexander Calder, op. 38 stammende fra 1961 i en version for celesta, viola og guitar.
Axel Borup-Jørgensen, der fylder 87 senere på året er stadig særdeles aktiv som komponist. Han arbejder for tiden på et værk for klaver og stygere, der forventes opført til næste forår, og ved koncerten i Garnisonskirken d. 12. oktober uropfører Michala Petri op.182 Pergolato for blokfløjter.
Medvirkende musikere: Michala Petri, Anette Slatto, Frans Hansen og Leif Hesselberg
Der er gratis adgang til koncerten. Efter koncerten er komponisten vært ved en reception i menighedslokalerne.
Yderligere oplysninger:
http://www.borup-jorgensen.dk/
