SNYK er genreorganisationen for ny kompositionsmusik og anden eksperimenterende musik i Danmark. Vi er landsdækkende og internationalt orienteret.
SNYK - ny musik
Gråbrødretorv 16, st.th.
1154 København K
Tlf. 33 93 00 24
E-mail: snyk(a)snyk.dk
ACTS festivalen for performance- og lydkunst finder sted i Roskilde lørdag 16. og søndag 17. juni 2012.
På ACTS optræder performancekunstneren Lilibeth Cuenca Rasmussen, der åbnede Venedig Biennalen i 2011, for første gang med livemusikere, når hun på søndag kl. 19.00 går på scenen på Musicon med ensemble Lydenskab i sit helt nye værk "Den Instrumentelle Mand".
ACTS festivalen starter i København lørdag 16. juni kl. 12.00 hvor man fra DGI Byen kan blive fragtet i en særlig lydbus ud til Stændertorvet i Roskilde. Her begynder kl. 13.00 en kunstparade der går fra Roskilde by og ud til Musicon hvor festivalen for første gang finder sted. I løbet af weekenden kan du opleve Lilith Performance Studio, Samtalekøkkenet, performancekunstneren FOS og som afslutning Den Instrumentelle Mand.
Find Museet for Samtidskunst og ACTS på Facebook