Suså åbner vindue til Frankrig

23. august 2012

Når Suså Festival åbner dørene 31. august, er det blandt andet med et Vindue til Frankrig. Festivalen har allieret sig med et af Frankrigs mest bemærkelsesværdige nymusik-ensembler, Ensemble Alternance fra Paris.

Den moderne franske kompositionsmusik har spillet en afgørende rolle for musikkens udvikling i Europa siden 2. verdenskrig. En komponist som Pierre Boulez har gjort sig stærkt bemærket i mange årtier.

Også de lidt yngre komponister Tristan Murail og Gérard Grisey har spillet en ledende rolle i udviklingen af den såkaldte "strektralmusik", som har inspireret komponister også i Danmark. De repræsenterer alle tre fransk avantgarde, men er indbyrdes vidt forskellige.

Den franske  eksperimentielle musik videreføres af nye, unge kræfter. På koncerten har festivalen og ensemblet i fællesskab udvalgt værker af Raphaël Cendo, Gérard Pesson, Mark Andre og Geoffroy Drouin.  Det var svært at vælge ud, men de fire yngre komponister repræsenterer uden tvivl noget af det bedste i disse års franske musik.

På koncerterne på Suså Festival præsenteres værkerne ikke alene af Ensemble Alternance søndag den 2. september kl. 15. Århus Sinfonietta opfører fredag den 31. august kl. 16 et værk af Tristan Murail og på forestillingen lørdag den 1. september kl. 19, "Blandt hesteædere og skildpadder" med digteren Thomas Boberg og pianisten Erik Kaltoft, kan man høre et værk af Pierre Boulez.

LÆS OGSÅ: Sensommerens store ny-musik-møde

Udover koncerten med Vindue mod Frankrig, præsenterer Suså Festival et righoldigt program bestående af en sinfoniettakoncert med Århus Sinfonietta, en særpræget koncert med Trio 2-1 (trompet, basun og klaver), en eksklusiv solokoncert med den japanske cembalist Michiyo Honma og cellisten John Ehde, elektronisk strygekvartet med Messerkvartetten og sidst, men ikke mindst, kan man møde komponisten Jexper Holmen i et interview i forbindelse med strygekvartetkoncerten